Hyperlink Nedir?

Hyperlink Nedir?
HTML sayfasında bir takı (tag) kullanılarak başka bir dosya ile oluşturulan bağlantıdır. Web tarayıcınızda ‘başka bir sayfaya geçiş yapmak’ için kullanılır.

Her web sayfası, kullanıcıları ilgili olan başka web sayfalarına, resim ya da dosyalara gönderen onlarca hyperlink ile doludur. Mouse işaretçisi bir işaret parmağı şeklini aldığında bir şeyin hyperlink olduğunu anlayabilirsiniz, tıkladığınızda eriştiğiniz web sayfasında aradığınız içerik veya hizmeti bulabilirseniz, inceleme yapmaya devam edebilirsiniz. Hyperlinkler ayrıca açılan menüler, küçük animasyonlu filmler veya reklamlar şeklinde olabilir.

Hyperlink Yapısı

Hyperlink İçin İpucu: Bir hiperlinki tıklarken CTRL tuşuna basılı tutarsanız, hedef web sayfası tarayıcınıza ayrı bir sekme sayfası olarak açılır. Böylece yeni sekmede açtığınız sayfayı incelerken bu sayfaya link veren sayfada açık kalır ve ikisini kıyaslama şansınız olur.

Geri Döndürme İçin İpucu: Bir web sayfasını bir önceki sayfaya geri döndürmek için ‘backspace’ tuşunu da kullanabilirsiniz.


Hyperlink'in SEO'ya Etkisi

Ayrıca site içi SEO stratejileri uygulanırken, site içi linkleme kısmında da hiperlinkler kullanılır. Bu birbirleri ile ilişkili olan sayfaların ranklerini yükseltmek için kullanılan bir yöntemdir.

Hyperlink kontrolünün özellikleri

Text; Anchor text kısmına gelecek olan metni belirler.
NavigateUrl; Yönlendirilecek linkin adresi belirlenir.
Target; Linke tıklandığında yeni sayfanın nasıl açılacağının belirlendiği özelliktir.
Tooltip; Linklere açıklama eklemenizi sağlar. Html'deki title komutuyla aynıdır.

Live assistance
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Agent is typing....

{{ offline_message }}

 web tasarım